Yatay ve Dikey Bahçe
Written by ADR Yapı Peyzaj

Dikey Bahçe Ankara Ve Yatay Bahçe Düzenleme

Dikey Bahçe Ankara Ve Yatay Bahçe Düzenleme

Yatay ve dikey bahçe uygulamaları iç ya da dış mekan farkı olmaksızın kullanılabilecek görsel bir şölen sunabilecek farklı alternatifleri olan bir duvar süsüleme sanatı olarak değerlendirebiliriz. Günümüze kadar çok yaygın olarak kullanılmayan ve son zamanlarda artan taleple birçok yerde rastlayabileceğiniz bir uygulama haline gelmiştir. Bu sayede yeşil alanların çoğaltılmasına yardımcı olurken betonlaşmayı da bir nebze olsun engeller. Her ne kadar bakımı zor olarak bilinse yatay zemin üzeri bitkilerden daha kolaydır. Yapay çiçekler tercih edilirse temizlik dışında bakım gerektirmez.

Kullanım alanları genel olarak şunlardır.

Bina Cepheleri;

Binaların bir cephesinde uygulanan mevsimlik çiçekler, sukulent (etli bitki) bitkiler, yapay çiçekler ya da çimlerin kullanılmasıyla oluşturulan bir cephe kaplama şeklidir. Dikey bahçe uygulaması yapılacak duvarın konumu bulunduğu iklime göre bitki seçimi farklılık gösterebilir.

İstinat Duvarı;

Yol kenarlarında toprak kaymasını engellemek için yapılan istinat duvarlarının kötü görüntüsünü güzelleştirmek için farklı ebatlarda dikey bahçeler kullanılmakta. Hem güzel bir görüntü sağlamak hem de betonlaşmayı azaltmak için tercih sebebi olmaktadır.

Oteller;

Otellerin içlerinde, ara katlarında ya da bahçesindeki duvarlarda daha estetik görünüm sunmak ve müşterilerin dikkatini çekmek amacıyla yatay ve dikey bahçe uygulanmaktadır. Hem otelin görsel zenginliğini arttırırken otel müşterilerinin beğenisini kazanmaktadır. Müşterilerin önünde resim çektirebileceği otelin isminin çiçeklerle yazılabileceği alanlar oluşturmak da mümkün olabiliyor.

Köprüler;

Şehrin en kalabalık alanlarında giriş ve çıkışlarında, yeşil alandan yoksun olan bölgelerde insanlara yeşil alan sunmak için yatay ve dikey bahçe uygulamaları kullanılır. Modern hayatla birlikte artan beton yapıların yeni yeşil yüzü olabilir ve yaşam alanlarınızın havasını değiştirebilir.