Dikey Bahçe
Written by

Dikey Bahçe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dikey Bahçe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünyanın dört bir yanındaki peyzaj alanları genişlemeye devam ediyor, gün geçtikçe daha fazla insan doğanın ve yeşilliğin önemini fark ediyor. Kentsel evlerin oranı giderek artarken, peyzaj alanlarına yer açmak gittikçe zorlaşıyor. Ancak, peyzaj mimarları ve bahçe meraklıları bu soruna bir çözüm buldu: Dikey Bahçe

Çok fazla yatay alana sahip olmayan veya farklı bir şeyler yapmak isteyen bahçıvanlar için harika bir seçenek olan dikey bahçeler, aynı zamanda sıkıcı bir duvarı veya balkonu güzelleştirmenin alternatif yoludur. Ayrıca bu duvarların çevre dostu ve yenilenebilir olması ayrı bir avantajdır. Dikey bahçe elemanları bir bölgeye dikkat çekebilir veya çirkin bir görünümü gizleyebilir. Dikey bir bahçede, tabana veya duvara tutturulan sarılıcı yardımcıları ve destek yapıları, geleneksel bahçecilikte gereken yerden çok daha az alan kullanarak, çeşitli süs bitkileri hatta sebze yetiştirmenizi sağlar. Dikey bahçe, apartman sakinleri, engelli bahçıvanlar ve büyük alanlara sahip peyzaj firmaları için kurtarıcı niteliğindedir.

Kış iklimlerinde, dikey bahçelerde yetiştirilen bitkiler, ısıtıcılardan kaynaklanan hava kurumalarını minimuma indirirler ve ortama gerekli nemi katarlar. Dikey bahçeler daha sık sulamaya ihtiyaç duymalarına rağmen, hava dolaşımına katkı sağladıklarından, oteller ve ofis binalarında, kamu binalarında, hava alanları ve alışveriş merkezlerinde tercih sebebi olmaktadır.

Duvarın yeri, güneşe maruz kalma gibi faktörler, dikey bahçelerde yetiştirilebilecek bitki türlerini belirler. Kapalı alanlarda gölgede büyüyen bitki çeşitleri kullanılırken, açık havada güneş tutkunu bitkiler kullanılır. Peyzaj mimarlarından alınacak yardım ile uygulanacak dikey bahçeler, ortama uygun seçilen bitkiler ile daha uzun ömürlü ve daha canlı olacaklardır.