Peyzaj Çalışmaları Ankara

Temel olarak resim sanatında kullanılmaya başlanmış olan peyzaj, manzara/doğa manzarası anlamında kullanılan bir terimdir. Peyzaj kavramının kullanım alanı zamanla daha da genişlemiştir. Günümüzde yerleşim yerlerinin, konutların, sitelerin, şehir planlarının, bahçelerin düzenlenmesini de içermektedir. Diğer yandan; hoş olmayan ya da bakımsız görüntülere sahip çevre ve mekanların güzelleştirilmesi olarak da tanımlanmaktadır. Peyzajın düzenleme işlevindeki amaç, estetik ve kültürel açıdan güzel, bakımlı ve insanlar için fonksiyonel alanların yaratılmasıdır.

Genellikle günümüzde; göze hoş görünmeyen yapıların, çevrelerin gizlenmesi amaçlı uygulanmaktadır. Bu bağlamda; çimlendirme, ağaçlandırma, ışıklandırma ve çiçeklendirme kapsamında uygulamalar yapılmaktadır.

Kategorileri Ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Peyzaj uygulamaları, kültürel ve naturel peyzaj olmak üzere 2 gruba ayrılmaktadır:

 

Naturel peyzajda, uygulama yapılacak alandaki doğal içerik de düzenlemeye dahil edilmektedir. Belli seviyede müdahalelerle, tabiat ortamı yaratılmaktadır.

Kültürel peyzajda ise, tabiatta kendiliğinden var olan varlıklar, insan yapımı çalışmalar ve uygulamalarla yer değiştirmektedir. Kültürel peyzaj uygulamaları da kendi içinde bazı türlere ayrılmaktadır. Bunlar; kırsal peyzaj, orman peyzajı, yol peyzajı, turistik peyzaj ve kentsel peyzaj uygulamalarıdır.

– Kırsal peyzaj uygulamalarında; sebze ve meyve bahçeleri, çiçekçilik işletmeleri, tarım alanları gibi alanlar yer almaktadır. Bu uygulamaların amacı, doğal bir kır/bahçe ortamı yaratarak insana huzur hissi vermesidir.

– Orman peyzajı ise; ormancılık faaliyetleri kapsamında ortaya çıkarılmış uygulamalardır.

– Yol peyzajı çalışmaları kapsamında, yolların açılması ya da genişletilmesi süreçlerinde zarar görmüş olan bölgelerin yeniden düzenlenmesi yapılmaktadır.

-Turistik peyzaj uygulamaları; tatil beldeleri, spor alanları, turistik gezi alanları gibi mekanlarda yapılan çalışmalardır.

-Kentsel peyzaj, günümüzde en çok uygulama alanına sahip olan çevre düzenleme türüdür.

Şehirlerde gittikçe yoğunlaşan beton yapılaşmasını, bir nebze olsun gizlemek amacıyla binaların çevrelerine uygulanan güzelleştirme çalışmalarıdır. Bu tür uygulamada amaç özetle; insanın doğadan kopmasını engellemektir. Bu bağlamda; binaların çevrelerine, sitelerin iç kısımlarına gezi alanları, bahçeler, yürüyüş parkurları, süs havuzları yapılmaktadır.

 

Ankara Peyzaj Hizmetleri

Peyzaj ankara çalışmaları kapsamında; bahçe tasarımları ve düzenlemesi, peyzaj mimarlığı hizmeti veren firmamız Ankara’da yer almaktadır. Bahçe tasarımları başlığı altında ankara peyzaj olarak; site ve villa bahçeleri düzenlemesi, rulo çim uygulamaları, kavşak düzenlemeleri, dikey ve yatay bahçe düzenlemeleri yapmaktayız.

Bahçe düzenleme ve bahçe peyzaj ankara çalışmaları alanında; bahçe sulama sistemleri, çim alan bakımları, park ve yeşil alan bakımları hizmeti vermekteyiz. Ankara peyzaj mimarlığı olarak; sert zemin döşemeleri, spor sahası projelendirme ve uygulamaları, kamelya pergola tasarımları, çocuk oyun alanlarının düzenleme çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz.

Ankara peyzaj / peyzaj ankara ifadeleri ile internette arama yapıldığında, web sitemizde müşterilerimize sağlamış olduğumuz tüm hizmetler yer almaktadır. Bahçe düzenleme çalışmaları içinde de; dekoratif panel çit ve çim ayraç uygulamaları, bahçelere uygun saksı bitkileri düzenlemesi çalışmalarımız mevcuttur.